Newsletter

Ankieta sondażowa

Baza wiedzy

Tradycje rękodzieła Mazur i Suwalszczyzny

28-11-2014

Suwalszczyzna i Mazury Garbate, zwane Krainą Jaćwingów, łączy przywiązanie do tradycji i kreatywność lokalnych twórców. Można się o tym przekonać odwiedzając szlak „Rękodzieło i tradycje”. Jest to szlak opracowany przez Suwalską Izbę Rolniczo-Turystyczną, członka Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej, w ramach projektu łączącego obszar Suwalszczyzny i Mazur Wschodnich, tzw. platformy współpracy EGO SA (Ełk, Gołdap, Olecko, Suwałki, Augustów). W ramach projektu powstało wydawnictwo prowadzące szlakiem rękodzieła od Puszczy Augustowskiej po Puszczę Romincką. Ciekawi ludzie opowiadają o swojej pasji życiowej i tajnikach rzemiosła, demonstrują możliwości wykorzystania prostego sprzętu, a przy tym oczarowują niezwykłą serdecznością. Szlak można przemierzyć w dowolnie zaplanowanym czasie. Nieważna jest również pora roku, bo na Suwalszczyźnie i Mazurach każda jest jednakowo piękna. Zakwaterowanie w gospodarstwach agroturystycznych, domowe posiłki, a nawet podróż za każdym razem innym środkiem lokomocji - to wszystko jest możliwe i dostarczy wielu wrażeń, które pozostaną na długo w pamięci.

    Szlak może stanowić również uzupełnienie aktywnego pobytu dla tych którzy wolą przemierzać szlaki piesze, trasy rowerowe, spędzać wczasy w siodle, płynąć malowniczymi szlakami rzek, bądź są tu tylko przejazdem. Na szlaku czekają takie miejsca jak:

 

W sercu  Suwalszczyzny

W Izbie Regionalnej przy siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego prezentowane są dawne przedmioty codziennego użytku, meble, narzędzia rolnicze oraz elementy stroju ludowego pochodzące z terenu Suwalszczyzny. Odwiedzający mogą uzyskać informacje na temat tradycji regionalnych – obróbki lnu, osadnictwa, rzemiosła.

            W Siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego prowadzone są również przez cały rok, we wszystkie dni tygodnia warsztaty, po wcześniejszym uzgodnieniu z co najmniej trzy dniowym wyprzedzeniem. Są to np. warsztaty ceramiczne, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z historią garncarstwa na terenie Suwalszczyzny oraz z różnymi metodami wykonywania naczyń ceramicznych i wyrobów glinianych. Każdy uczestnik będzie miał możliwość własnoręcznie wykonać naczynie ceramiczne na kole garncarskim. Ciekawe są także warsztaty edukacyjne pt. „Jak powstaje papier czerpany?” Podczas dwugodzinnych zajęć uczestnicy poznają technikę uzyskiwania papieru czerpanego z masy papierniczej. Przy użyciu kolorowej bibuły, foremek do ciasta, suszonych roślin, przypraw i ziół każdy będzie miał okazję wykonać własną kompozycję, służącą np. do ozdobienia albumu lub zrobienia kartki okolicznościowej. Inne warsztaty plastyczne proponowane przez SPK to „Tradycyjne ozdoby choinkowe”. Uczestnicy zapoznają się z tradycjami i zwyczajami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia oraz różnymi technikami wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych. Każdy uczestnik może własnoręcznie wykonać m.in. choinkowego „jeżyka” oraz udekorować wspólnie w innymi przyniesioną z lasu choinkę.

Izba Regionalna w Turtulu,

przy siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego

Malesowizna - Turtul 24, gm. Jeleniewo

tel.: 87 569 18 01

zarzad@spk.org.pl

www.spk.org.pl

 

Wielkanocne tradycje

W podróży warto wstąpić do Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji w Lipsku.Pracownice muzeum prowadzą (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu) godzinne warsztaty z pisankarstwa dla grup do 20 osób. Podczas warsztatów twórczyni ludowa zapoznaje uczestników ze sposobem zdobienia pisanek metodą batiku szpilkowego oraz metodami ich barwienia. Uczestnicy poznają również tradycję i historię pisankarstwa Lipska i okolic. Wśród innych propozycji warsztatów znajdują się także warsztaty wyrobu pieczywa obrzędowego - tradycyjny lipski korowaj i „gąski weselne”, warsztaty wyrobu palm wielkanocnych, warsztaty zielarstwa: woreczki zapachowe, mieszanki ziół na kadzidła, naścienne ozdoby z kwiatów i ziół, warsztaty wykonywania "pająków" oraz kwiatów bibułkowych, warsztaty wykonywania pisanek, haftu i szydełkowania.

Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji w Lipsku

Stowarzyszenie Miłośników Lipskiej Pisanki

ul. Rynek 23, Lipsk

tel.: 502 114 932, 608 243 909

 

W polskiej stolicy Litwinów

Puńsk na sejneńszczyźnie nazywany jest polską stolicą Litwinów. Miejscowa społeczność litewska słynie z kultywowania tradycji rękodzielniczych. Od wielu lat pasją Pani Aldony Wojciechowskiej jest tkactwo. Prowadzi ona warsztaty z zakresu wyrobu krajek techniką klockową, plecionek, tradycyjnych wycinanek w formie firanek oraz wyrobów ze słomy – pająki, ptaszki. Ponadto Pani Aldona prowadzi Muzeum-Galerię pod nazwą „Stara Plebania", w której znajdują się przedmioty związane z obróbką lnu i wełny, tkaniny tradycyjne, eksponaty gospodarstwa domowego oraz kolekcja pisanek, organizowane są tu również wystawy twórców ludowych. W małym sklepiku galerii można dokonać zakupu różnych pamiątek regionalnych. Do galerii zapraszamy przez cały rok po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Aldona Wojciechowska

Grunwaldzka 7, Puńsk

tel. 87 516 14 06

 

Sztuka w mlecznej wsi

Stowarzyszenie Agroturystyczne „Mazurska Kraina” prowadzi warsztaty z zakresu wyrobu kwiatów z bibuły, wykonania kart okolicznościowych z mlecznej wsi (upominki świąteczne i okolicznościowe lub dodatki do upominków), wytwarzania i malowania krówek z masy solnej i gliny, a także wyrobu stroików z siana, suszonych kwiatów i ziół, czy  malowania krówek na drewnie i porcelanie. Warsztaty prowadzone są w dni robocze, godziny do ustalenia podczas kontaktu telefonicznego.

Stowarzyszenie Agroturystyczne "Mazurska Kraina"

Giże 7, gm. Świętajno

tel. 87 521 55 51, 691 565 171

 

Rękodzieło przy kolejce

Na stacji Ełckiej Kolei Wąskotorowej znajduje się pracownia Ełckiego Stowarzyszenia Twórców i Artystów Nieprofesjonalnych (ESTiAN), które skupia twórców amatorów. W pracowni odbywają się warsztaty rzeźbienia w drewnie, malowania akwarelami, haftowania krzyżykiem. Drewniane rzeźby wykonywane są pod okiem doświadczonych rzeźbiarzy, którzy pomagają zgłębić tajniki rzeźbienia i czuwają nad bezpieczeństwem uczestników. Haftowanie krzyżykowe wykonuje się na kanwie muliną, wyrabiane są różnego rodzaju wzory na kartkach okolicznościowych, obrazach, serwetach. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzenia skansenu pszczelarskiego, w którym znajduje się wiele skarbów z ula. Pracownia i skansen są dodatkową atrakcją dla turystów odwiedzających Ełcką Kolej Wąskotorową, ze względu na możliwość obejrzenia wystawy prac ełckich artystów. Pokazy oraz warsztaty odbywają się po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Ełckie Stowarzyszenie Twórców i Artystów Nieprofesjonalnych

ul. Wąski Tor 1, Ełk

pracownia rzeźby tel.: 507 177 305

pracownia malarstwa tel.: 503 762 052

pracownia haftu tel.: 517 662 425

 

W Muzeum Ziemi Gołdapskiej

Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. Mieczysława Mariana Ratasiewicza dysponuje dwoma budynkami wystawienniczymi. W swojej podstawowej działalności muzeum oferuje zwiedzającym wystawę stałą, na którą składają się eksponaty historyczne, etnograficzne, militaria, skały i minerały. Wystawa stała wyeksponowana jest w budynku nr 1 Muzeum. Budynek nr 2, tak zwana Galeria, przeznaczony jest na wystawy czasowe, koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczory autorskie, projekcje filmów itp. Muzeum organizuje także kiermasz wielkanocny "Jajeczko z rzeżuszką", który odbywa się cyklicznie tydzień przed Wielkanocą - w Niedzielę Palmową.

W Galerii organizowane są czasowe wystawy lokalnych rękodzielników, twórców ludowych, kolekcjonerów. Muzeum współpracuje z lokalnymi twórcami, którzy po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym organizują ciekawe warsztaty: m.in. techniki wikliny papierowej, malarstwa, wykonywania prac z wszelkich dostępnych darów natury i in.

Muzeum Ziemi Gołdapskiej

ul. Partyzantów 31B, Gołdap

tel. 87 615 05 45

www.muzeum-goldap.pl