Newsletter

Ankieta sondażowa

Baza wiedzy

Krajoznawstwo i turystyka historyczna

28-07-2014

Turystyka historyczna postrzegana jest przede wszystkim jako sektor obejmujący zwiedzanie obiektów lub miejsc interesujących i istotnych z punktu widzenia historycznego. Swoim zakresem obejmuje dziedzictwo kulturowe, zabytki, dzieła sztuki, miejsca historyczne i wiele innych. Celem turystyki historycznej jest poznanie przeszłości, skonfrontowanie jej z aktualną sytuacją danego obszaru, a także prognozowanie przyszłości na bazie zdobytych informacji.

Turystyka historyczna jest ściśle powiązana z krajoznawstwem. Oba zagadnienia łączą w sobie elementy nauk historycznych, przyrodniczych i ekonomicznych.

Turystyka historyczna
Polska ma bardzo bogatą historię, której ślady można odnaleźć w każdym zakątku kraju. Do ciekawszych obiektów turystyki historycznej można zaliczyć:

  • Zamek w Bochni, którego nie widać
    Zamek Żupny w Wieliczce, był niegdyś siedzibą głównych zarządców kopalni (tzw. żupników) Bochni i Wieliczki. O ile zamek żupników i podżupników w Wieliczce przetrwał do dziś, tak zamek w Bochni został zapomniany.
    W związku z upływem czasu i brakiem zainteresowania, dziś budynek nie przypomina dawnej siedziby. Przez wiele lat obiekt służył jako budynek mieszkalny, jednak obecnie został zamknięty ze względu na zły stan i zagrożenie zawaleniem.
  • Zapomniane Grodzisko w Dolinie Prądnika
    Teren Ojcowskiego Parku Narodowego, oprócz pięknych widoków, kryje w sobie mało znane Grodzisko. Na urwistej skale wznosi się niewielki Kościół, który wraz z otoczeniem tworzy niezwykły kompleks architektoniczno-przyrodniczy. Miejsce to, mimo wielkiego uroku, nie jest często odwiedzane przez turystów.
  • Twierdza Ustka
    Mało kto wie, iż w latach dwudziestych XX wieku powstał plan wybudowania wielkiego portu w Ustce. Budowa została rozpoczęta, jednak II Wojna Światowa przerwała prace, nie pozwalając dokończyć instalacji baterii zaporowej i przeciwlotniczej. Dokończenie budowy tego portu mogło zmienić przebieg wojny, lecz tego nigdy się już nie dowiemy...

W Polsce istnieje wiele nieodkrytych miejsc, o zapomnianej, ale jakże interesującej historii, którą warto odkryć na nowo.