Newsletter

Ankieta sondażowa

Baza wiedzy

Grajewo zawsze po drodze

15-05-2015

W drodze na Mazury i Suwalszczyznę trafisz do Grajewa. Nie bój się wilka, który widnieje na herbie. Jest oswojony i bardzo przyjazny, więc często jako maskotka towarzyszy imprezom w Grajewie. Odwiedź Oficjalny Portal Urzędu Miasta Grajewo www.grajewo.pl i zaplanuj swój weekend właśnie w naszym mieście. Znajdź w kalendarzu imprez propozycje dla siebie: www.grajewo.pl/wydarzenia.html.

 

To trzeba zobaczyć

Miejski Dom Kultury w Grajewie (ul. Wojska Polskiego 20) zaprasza do kina w wymiarze 3 D z doskonałą jakością obrazu i dźwięku. Szczegółowy grafik oferty kina oraz informacje dotyczące zaplanowanych imprez dostępne są na www.mdk.grajewo.pl. W Grajewskiej Izbie Historycznej (ul. Ełcka 30, www.gih.grajewo.pl/kontakt.html) prezentowane są: wystawy, materiały historyczne, fotografie, eksponaty. Można tu także skorzystać z archiwum i biblioteki, a także zakupić wydawnictwa regionalne.

 

Śladami historii

Najcenniejsze, podlegające ochronie obiekty w Grajewie: zespół kościoła parafialnego pw. Trójcy Przenajświętszej, cmentarz rzymskokatolicki z początku XIX w., na którym mieści się kaplica grobowa rodziny Wilczewskich z 1839 r., murowana brama cmentarna z końca XIX w., budynek Klubu Hades - jeden z nielicznych zabytków miasta, który nie został zniszczony w trakcie działań wojennych, dzięki czemu bryła zewnętrzna budynku do dnia dzisiejszego pozostała w zasadzie bez zmian; na początku obiekt ten pełnił rolę kasyna oficerskiego zarówno podczas stacjonowania oddziałów carskich, jak i w okresie II RP w trakcie stacjonowania 9. Pułku Strzelców Konnych.

 

Sportowo

Na tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, czekają w Grajewie obiekty sportowe: Stadion Miejski im. Witolda Terleckiego, hala Sportowa MOSiR, siłownie pod chmurką, miasteczko ruchu drogowego oraz boiska wielofunkcyjne i ogólnodostępne "Orliki", a w okresie zimowym - lodowisko "Biały Orlik". W 2015 r. - otwarcie basenu oraz Muzeum Mleka.

 

Imprezowo

Turystów przyciąga bogaty kalendarz imprez, obejmujący wydarzenia cykliczne z długoletnią tradycją m.in. Dni Grajewa, Ogólnopolski Uliczny Bieg Wilka, Jarmark Średniowieczny, Święto 9. Pułku Strzelców Konnych oraz wydarzenia popularne w całym kraju, jak Noc Muzeów, czy rekonstrukcje walk historycznych organizowane przez Grajewską Izbę Historyczną.

 

Na łonie przyrody

Grajewo jest doskonałym punktem wypadowym na tereny, największego w Polsce, Biebrzańskiego Parku Narodowego, zajmującego obszar 59 tys. 223 ha. Odległość z Grajewa do Osowca - stolicy Parku wynosi ok. 27 km. W pobliżu istnieją także cztery rezerwaty przyrody. Sąsiedztwo Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz występowanie w okolicach miasta wielu mało ruchliwych dróg zachęcają do uprawiania turystyki rowerowej.