Newsletter

Ankieta sondażowa

Baza wiedzy

Ekoturystyka w krainie Zielonych Płuc Polski

07-01-2015

Suwalszczyzna to wyjątkowy region leżący na północno-wschodnim krańcu Polski, przy granicy z Litwą, Białorusią i Rosją. Przygraniczne położenie utworzyło tu ciekawą mieszankę kulturową i etniczną, a także zaważyło na szczególnej otwartości, życzliwości i gościnności tutejszych mieszkańców. Z kolei oddalenie od większych aglomeracji sprawiło, że na Suwalszczyźnie zachowała się dzika, nieskażona przyroda. Około trzech czwartych powierzchni regionu stanowią obszary chronione. Baśniowy charakter regionu tworzą przede wszystkim malownicze krajobrazy: wzgórza i doliny, przepływające przez nie dziewicze rzeki: Czarna Hańcza, Rospuda, Marycha i Szeszupa, a także mnóstwo czystych jezior, z największym w tej części kraju jeziorem Wigry oraz jeziorem Hańcza – najgłębszym naturalnym akwenem na Niżu Środkowoeuropejskim.

 

Wigierski Park Narodowy

powstał, aby chronić największy akwen Suwalszczyzny – jezioro Wigry oraz otaczające go cenne ekosystemy leśne i wodne. Park posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Przez jego obszar powadzi ponad 250 km oznakowanych szlaków pieszych, rowerowych oraz ścieżek poznawczych. Na terenach podmokłych turyści poruszają się po drewnianych kładkach, a w punktach atrakcyjnych krajobrazowo ustawiono platformy i wieże widokowe. Na szlakach przygotowano miejsca odpoczynku w postaci zadaszonych stołów i ław.

Siedziba WPN mieści się w miejscowości Krzywe niedaleko Suwałk. Znajduje się tu wystawa przyrodnicza oraz Centrum Informacji Turystycznej. Park oferuje wypożyczalnię rowerów, a także noclegi w pokojach gościnnych przy siedzibie WPN oraz w leśniczówkach znajdujących się na terenie parku.

   Wigierski Park Narodowy

   Krzywe 82, 16-402 Suwałki

   tel. +48 87 563 25 62

   turystyka@wigry.org.pl

   www.wigry.win.pl 

 

Suwalski Park Krajobrazowy

jest najstarszym parkiem krajobrazowym w Polsce. Utworzono go, by chronić unikalne formy geomorfologiczne, będące śladem działalności lodowca: wzgórza, doliny, jeziora i naturalne głazowiska. Na terenie parku znajduje się najgłębsze w kraju jezioro Hańcza (ponad 100 m głębokości). Atutem tego obszaru jest duża różnorodność środowisk przyrodniczych i stosunkowo mało zmieniony, tradycyjny sposób gospodarowania. Ze względu na jego niezwykłe piękno, park został nominowany do nagrody w prestiżowym konkursie „7 nowych cudów Polski” National Geographic.Siedziba SPK znajduje się w Malesowiźnie-Turtulu. Mieści się tam baza edukacyjno-noclegowa oraz wypożyczalnia rowerów.

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna-Turtul, 16-404 Jeleniewo

tel. +48 87 569 18 01

zarzad@spk.org.pl

www.spk.org.pl

 

Wczasy na wsi

Doskonałym sposobem na skorzystanie z walorów przyrodniczych Suwalszczyzny jest pobyt w jednym z tutejszych gospodarstw agroturystycznych. Można w nich odpocząć od miejskiego zgiełku, pobyć blisko natury, zapoznać się z tradycyjnymi wiejskimi zajęciami, a nieraz przypomnieć sobie smaki dzieciństwa oraz osobiście doświadczyć słynnej gościnności i życzliwości mieszkańców regionu. Szczególną atrakcją dla dzieci są zwierzęta gospodarskie. Właściciele kwater, oprócz noclegów i wyżywienia, oferują różne udogodnienia, takie jak plac zabaw dla dzieci, sauna, konie i przejażdżki bryczką, a nawet prywatny skansen. W wielu miejscach istnieje możliwość wypożyczenia rowerów, kajaków, łódek i innego sprzętu turystycznego oraz skorzystania z plaży i pomostu. Można też wziąć udział w warsztatach kulinarnych czy rękodzielniczych. Gospodarze często proponują specjały domowej kuchni, wyroby ekologiczne oraz możliwość zakupu produktów regionalnych. Oferta ponad 50 obiektów znajduje się na stronie Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej.

Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna

ul. Kościuszki 82/7, 16-400 Suwałki

tel. +48 87 566 58 72, 87 566 54 94

sirt@suwalki-turystyka.info.pl

www.sirt.suwalki.com.pl

 

Ośrodek Maniówka

leży w oddalonej 8 km od Suwałk Nowej Wsi, w malowniczej otulinie Wigierskiego Parku Narodowego.  Obiekt posiada atrakcyjną ofertę ekoturystyczną. Oprócz noclegów i lokalnej kuchni w oparciu o produkty ekologiczne, ośrodek oferuje bogaty wachlarz zajęć edukacyjnych o tematyce przyrodniczej, a także z zakresu zdrowego odżywiania, regionalnego rękodzieła i in. Mieści się tu Interaktywna Wioska Młodego Rybaka, gdzie dzieci i młodzież mogą nauczyć się wędkowania, a także wziąć udział w zajęciach w ciekawy sposób prezentujących naturalne bogactwo regionu. Animatorzy z ośrodka organizują piesze, rowerowe i narciarskie wyprawy po Wigierskim Parku Narodowym, a także zimowe kuligi, ogniska czy małą szkołę przetrwania. W Ośrodku Maniówka mieści się Wioska Wesołych Wędrowców – jeden z przystanków na Baśniowym Szlaku Suwalszczyzny.

Ośrodek Maniówka

Nowa Wieś 9, 16-402 Suwałki

tel. +48 87 565 63 55, 608 481 905

kierownik@maniowka.pl

www.maniowka.pl

 

Na Baśniowym Szlaku

Walory przyrodnicze Suwalszczyzny w nowatorski sposób wykorzystuje Baśniowy Szlak. Jest to innowacyjny turystyczny produkt sieciowy skierowany do rodzin z dziećmi oraz grup młodzieży. Bazą jest sieć siedmiu Wiosek Bajek rozmieszczonych po całej Suwalszczyźnie, opartych na twórczości słynnej suwalczanki Marii Konopnickiej i lokalnych legendach, co wpisuje się w markę regionu „Suwalszczyzna kraina jak baśń“. Każda wioska posiada odrębny temat, postać baśniowego patrona–przewodnika i kolorowy bajkowy wóz promujący daną wioskę na imprezach otwartych. Interaktywne zwiedzanie wiosek wykorzystuje metody animacji i questingu z nagrodami. Turyści otrzymują Karty Wędrowca z zadaniami do wykonania.

 

Oprócz Wioski Wesołych Wędrowców w Ośrodku Maniówka w Nowej Wsi, na Baśniowym Szlaku znajdują się także:

 

Wioska Darów Lasu w Kopcu - leży w Puszczy Augustowskiej, będącej największym kompleksem leśnym Europy. W atrakcyjny sposób eksponuje bogactwo przyrodnicze regionu. Przemierzając jagodową ścieżkę dzieci docierają do pajęczych sieci, trafiają na mrówczy kopiec, czyli model mrowiska w powiększonej skali oraz zobaczą inne niespodzianki. Właściciele wioski oferują także noclegi z wyżywieniem oraz spływy kajakowe, wypożyczanie rowerów, jazdę konną, przejażdżki wozem, saunę i inne atrakcje.

Wioska Darów Lasu

Agroturystyka „Janewiczówka”

Kopiec 7, 16-310 Sztabin

tel. +48 694 579 718

www.janewiczowka.pl

 

Dolina Przygód nad Szeszupą w Rutce-Tartak - ulokowana jest nad zakolem malowniczo wijącej się rzeki Szeszupy, będącej dopływem Niemna. Przez Wioskę wytyczona została trasa z torami przeszkód oraz instalacjami nawiązującymi do życia poszczególnych gatunków ssaków i ptaków, żyjących nad wodami. Przemierzając trasę i wykonując różnorodne zadania  można poznać zwyczaje zwierząt, które zamieszkują bądź dawniej zamieszkiwały Suwalszczyznę. 

Dolina Przygód nad Szeszupą

ul. 3 Maja, 16-406 Rutka-Tartak

tel. +48 87 568 72 01

 

Wioska Zapomnianych Wojów w Bakałarzewie, położona nad cenną przyrodniczo rzeką Rospudą, odwołuje się do historycznego dziedzictwa Suwalszczyzny, naznaczonego obecnością na tych ziemiach dawnego ludu Jaćwingów.

Wioska Zapomnianych Wojów

ul. Młyńska 11, 16-423 Bakałarzewo

tel. +48 87 569 40 65

info@basniowyszlak.pl

www.basniowyszlak.pl