Aktualności

Sprzedaż żywności lokalnej z pierwszej ręki – problemy i wyzwania

02-12-2013

28 listopada 2013 r. przedstawiciele Biura Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej w Suwałkach wzięli udział w Konferencji pt. „Produkcja i sprzedaż żywności lokalnej z pierwszej ręki od rolników i rodzinnych wytwórców żywności”.  Konferencja odbyła się w siedzibie Euroregionu Niemen w Suwałkach. Organizatorem była Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna – członek Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej.

Konferencja miała na celu  upowszechnienie informacji z zakresu możliwości przetwarzania i sprzedaży bezpośredniej żywności przez rolników oraz innych rodzinnych wytwórców. Zwrócono w niej uwagę na istniejące problemy polskiego prawodawstwa w tym zakresie, a także zastanawiano się nad poszukiwaniem kreatywnych rozwiązań.

Obrady otworzyła prezes SIRT, Elżbieta Niedziejko. Dyskusję rozpoczęła od identyfikacji problemów i barier formalno-prawnych w zakresie sprzedaży bezpośredniej żywności oraz od wskazania możliwości ich eliminacji. Kolejne wstąpienia zaprezentowali przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, którzy zapoznali audytorium z obowiązującymi przepisami w zakresie produktów pochodzenia zwierzęcego i  niezwierzęcego, z uwzględnieniem zagadnień związanych z żywieniem gości w gospodarstwach agroturystycznych. Sytuację od strony samych wytwórców na własnym przykładzie nakreślili przedstawiciele Stowarzyszenia „Macierzanka” z Wiżajn, zajmującego się wyrobem tradycyjnych serów podpuszczkowych.  

 W konferencji udział wzięło kilkadziesiąt osób z Suwalszczyzny i Mazur związanych z omawianą tematyką. Zainteresowanie konferencją wyrazili także posłowie na Sejm RP z różnych ugrupowań. Uczestnicy konferencji chętnie składali podpisy pod petycją Fundacji Partnerstwo dla Środowiska w sprawie zwiększenia legalnej produkcji i sprzedaży żywności lokalnej z pierwszej ręki. Rezultaty wypracowane podczas wspólnej dyskusji posłużą sformułowaniu wniosków i propozycji do zmian legislacyjnych, mogących przyczynić się do wsparcia legalnej produkcji żywności tradycyjnej i regionalnej.

Wydarzenie  zrealizowano w ramach projektu pt. Rozwój Potencjału Turystycznej Sieci Współpracy „Klaster Suwalszczyzna-Mazury” w partnerstwie z sektorami kreatywnymi, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.